вівторок, 25 лютого 2025 р.

День української жінки

 25 лютого – День української жінки. Це свято вирішили створити в Україні, замінивши Міжнародний жіночий день, який щорічно відзначали 8 березня. В Україні протягом тривалого часу відзначали це свято, але з початком повномасштабного вторгнення росії  громадяни захотіли відмовитися від радянської спадщини.

Так, у 2023 році українці вирішили створити День української жінки, який святкують 25 лютого. Що цікаво, дату цього свята обрали невипадково. Річ у тім, що саме в цей день народилася видатна українська письменниця та громадська діячка Леся Українка, яка стала символом сили, мудрості та незламності, та певно є, найбільш відомою жінкою в нашій країні.

Сьогодні, у тяжкі часи війни, українські жінки є джерелом віри і надії, справжніми берегинями – турботливими, стійкими, мужніми. Вони також героїчно борються з російським окупантом на фронті, допомагають армії, займаються волонтерством і надихають на перемоги.


 

понеділок, 24 лютого 2025 р.

Леся Українка - українська письменниця, перекладачка та культурна діячка

 

Народилася 25 лютого 1871 в місті Новограді-Волинському. У родині Олени Пчілки  та Петра Косача. Будинок Косачів був місцем зустрічі письменників, художників і музикантів, там влаштовувалися вечори і домашні концерти.  Вчилася  Леся у приватних учителів, з допомогою матері Леся вивчає французьку і німецьку мови.

Починаючи з 1884 року Леся активно пише вірші («Конвалія», «Сафо», «Літо краснеє минуло» і ін.) і публікує їх у часописі «Зоря» . Саме цього року з’явився псевдонім «Леся Українка».

1885 року у Львові вийшла збірка її перекладів творів Миколи Гоголя (виготовлена нею спільно з братом Михайлом). Українка багато перекладала (М. Гоголя, А. Міцкевича, Г. Гейне, В. Гюґо, Гомера й ін.).

Про рівень її освіти може свідчити факт, що у 19-літньому віці написала для своїх сестер підручник «Стародавня історія східних народів».

Побувавши 1891 в Галичині, а пізніше й на Буковині, Українка познайомилася з багатьма визначними діячами Західної України.

Вимушені потребою лікування подорожі до Німеччини, Австро-Угорщини, Італії, Єгипту, кількаразові перебування на Кавказі, в Криму збагатили її враження та сприяли розширенню кругозору письменниці.

1903 року була написана драматична поема «Вавілонський полон», вірш «Дим». 1904-1905 рр. — поезії «Дочка Ієфая», «Напис в руїні» та ін. Друге видання збірки «На крилах пісень». «Осіння казка», «Пісні з кладовища», «Пісні про волю», вірші «Мріє, не зрадь!», «Упоєні на бенкетах кривавих…», діалог «Три хвилини».

Останні роки життя Л. Косач-Квітки пройшли в подорожах на лікування до Єгипту й на Кавказ. Померла 1 серпня 1913 року в Сурамі у віці 42 років.

У  нашій бібліотеці на Вас чекають книги Лесі Українки, тож запрошуємо до книгозбірні, щоб ознайомитися з творчістю видатної письменниці.


 

 

пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

Міжнародний день рідної мови

Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Мова – це той інструмент, який єднає націю, народ в єдине ціле. Це великий скарб , який треба шанувати, берегти і розумно збагачувати.

Міжнародний день рідної мови покликаний показати важливість та підтримати самобутність кожної окремої мови світу та нагадує про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.

Адже недаремно кажуть, що без мови нація помирає, тому що в ній міститься культура та історія цілого народу. За українську мову, національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі гинуть кращі сини та доньки країни. Як і раніше, очевидна істина: мова має значення.

З Днем рідної мови!


 

четвер, 20 лютого 2025 р.

Люби, вивчай рідну мову

 Напередодні Міжнародного дня рідної мови у бібліотеці-філії №8, що на «Шкільному», пройшло засідання розмовного клубу «Мовоманія. UA». Працівники нашої бібліотеки підготували та провели філологічний марафон «Люби, вивчай рідну мову».

Під час заходу гості поринули в чудовий і прекрасний світ нашої мови, дізналися про роль мови у житті людини. Присутні із задоволенням ознайомилися з книгами з тематичної виставки, прослухали огляд літератури «Читай українське…»

Цікавою була вікторина «Хто автор твору?», де за цитатами та за іменами головних героїв діти знаходили автора, відповідали на питання вікторини «Подорож океаном рідної мови» та впоралися із завданням, відгадуючи ребуси.

Відзначення Міжнародного дня рідної мови спрямоване на прищеплення і розвиток почуття патріотизму, національної гордості за мову, за тих, хто передав нам у спадок цей неоціненний скарб.


 

 

середа, 19 лютого 2025 р.

День Героїв Небесної Сотні

          Щорічно, 20 лютого, ми  відзначаємо День Героїв Небесної Сотні. Саме в цей день 14 року в середмісті Києва загинула найбільша кількість людей – 48. Їх разом з іншими загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013–2014 років і п’ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року, у боях на сході, назвали Героями Небесної  Сотні.

День Героїв Небесної Сотні покликаний увічнити людську відвагу та самовідданість, силу духу і стійкість громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідно вшанувати подвиг загиблих за ідеали демократії, права і свободи людини, європейське майбутнє України.

Це – день жалоби, оскільки він пов’язаний із загибеллю людей під час Революції Гідності, але він покликаний ушановувати не смерть, а боротьбу за гідне та вільне життя, жертовність і відвагу.


Видатний український прозаїк

Улас Самчук народився 20 лютого 1905 року в селі Дермань Волинської губернії у родині заможних селян.

У 1917–1920 рр. він навчався в чотирикласовій вищепочатковій школі. У 1921–1925 роках – у Кременецькій українській мішаній приватній гімназії.

Перед самим закінченням гімназії Уласа Самчука покликали до польського війська.

З 1925 почав друкувати оповідання в журналі «Духовна Бесіда» у Варшаві, згодом у «Літературно-науковому віснику» та ін. журналах. З 1927 року навчався у Бреславському Університеті.

1929 року переїхав до Чехословаччини та навчається в УВУ у Празі. Бездоганно володів німецькою, польською,чеською, російською, менше французькою мовами. У Чехословаччині Улас жив з 1929 по 1941 рік.

1941 року в складі однієї з похідних груп ОУН-м повернувся на Волинь (до Рівного), де був редактором газети «Волинь» до 1943. Проте вже 1943 він був заарештований нацистами за свої патріотичні переконання.

У 1944-48 жив у Німеччині, був одним із засновників і головою літературної організації МУР. Після переїзду до Канади (1948) був засновником ОУП «Слово» (1954).

Зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», вказуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну. Улас Самчук є автором шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», збірки оповідань «Месники», «Віднайдений рай», низки повістей, оповідань і статей. Він одним з перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932-1933 років.

У  нашій бібліотеці на Вас чекають книги Уласа Самчука, тож запрошуємо до книгозбірні, щоб ознайомитися з творчістю цього видатного письменника.


 

 

вівторок, 18 лютого 2025 р.

День Державного Герба України

 Сьогодні наша країна відзначає День Державного Герба України. Саме 19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила своєю Постановою Державний Герб незалежної України.

Ним став золотий Тризуб на синьому щиті – національний символ українців часів визвольних змагань XX століття. Тризуб має тисячолітню історію, починаючи з князівського роду Рюриковичів. Цікавим фактом є те, що з часів Української Народної Республіки Тризуб був затверджений Державним Гербом України, що підкреслює спадкоємність із попередніми періодами української історії. 

Вже багато століть герб єднає українців та надає сил. Український тризуб уособлює для нас зв’язок поколінь, прагнення українського народу до власної державності, соборності та незалежності. І сьогодні він на наших знаменах і зброї – як символ незламності і звитяжної боротьби проти окупанта! 

Зі святом!


 

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

Міжнародний день дарування книг

 Щороку 14 лютого усі прихильники читання відзначають Міжнародний день дарування книгцікаву та молоду подію, яка з’явилась в США у 2012 році. Головна ідея свята, що вже стало доброю традицією – надихнути людей на те, щоб вони дарували одне одному гарні книжки і показати, що паперова книжка залишається актуальним та цінним подарунком і не втрачає своєї ваги навіть у порівняння з найновішими гаджетами.

Міжнародний день дарування книг з’явився завдяки власниці сайту з дитячими книгами Еммі Бродмур, яка поділилась ідеєю, котра полягає у добровільному обміні книгами,  та підтримці цієї ідеї групою пристрасних людей, які хотіли, щоб читання святкувалося. Свято стрімко набуло популярності у всьому світі.

У цей день заведено дарувати книжки бібліотекам, надсилати у дитячі притулки, лікарні тощо. День книгодарування заохочує людей робити більше добрих справ.

 

четвер, 13 лютого 2025 р.

Цифрова освіта у бібліотеці

 

У сучасному світі для кожної людини важливо володіти навичками роботи у цифровому середовищі. І саме бібліотеки є тими місцями, де кожен може безкоштовно підвищити свою цифрову грамотність, аби ефективно та безпечно працювати в мережі Інтернет.

Наша бібліотека-філія №8 , що на «Шкільному», є місцем, де кожен може попрацювати з комп’ютером та Інтернетом, навчитися орієнтуватися у цифровому середовищі.  Працівники книгозбірні надають консультації щодо навчання та спілкування у віртуальному світі, проводять навчання з комп’ютерної грамотності, допоможуть дізнатися додаткові функції роботи ваших  гаджетів, навчать правильно користуватися різноманітними послугами онлайн.

Охочі можуть проходити навчання на платформі  «Дія. Цифрова освіта» в Пункті  вільного доступу до мережі Інтернет у зручний час.