пʼятниця, 31 січня 2025 р.

Письменник, публіцист, культуролог, літературний критик.

 Далекого 1897р. 1 лютого в м. Архангороді на Херсонщині (тепер містечко Новоархангельськ Кіровоградської області) у родині активіста-просвітянина народився Євген Маланюк. Він був нащадком запорожців.

 Навчався в Єлисаветградському реальному училищі з 1906 по 1914. Особливе місце у формуванні інтелекту Маланюка відіграв саме цей заклад. Творчі здібності проявилися у Євгена рано – з 13 років він почав писати вірші, захоплювався математикою, багато читав й охоче опановував різні науки.

 1914 р. – вступив до Петербурзького політехнічного інституту, але не закінчив, бо почалася Перша світова війна. У роки війни закінчив Київську військову школу, служив офіцером у царській армії.

  З початком Української революції служив в Армії УНР. Після поразки Української Народної Республіки серед інтернованих вояків Армії УНР опинився у Польщі. 1923-го виїхав до Чехословаччини. Навчався в Українській господарській академії в Подєбрадах. Друкувався в журналі «Державна нація». За фахом Є. Маланюк – інженер.

 У 1925р. у Подєбрадах вийшла перша поетична збірка Є. Маланюка «Стилет і стилос», у 1926р. у Гамбурзі вийшла книжка «Гербарій». Протягом 1930–1939 pp. у Парижі та Львові виходили збірки «Земля й залізо», «Земна мадонна»,«Перстень Полікрата».

 У 1945р. Є. Маланюк опинився в Західній Німеччині, де став членом угруповання МУРу (Мистецький український рух) 1949 р. переїхав до США, де прожив до самої смерті.

 У 1951–1966 pp. вийшли його твори: збірки «Влада» (1951); «Поезії в одному томі» (1954); «Остання весна» (1959); «Серпень» (1964); поема «П’ята симфонія» (1953), два томи есеїстики: «Книги спостережень» (1962, 1966).

Тож запрошуємо ознайомитися з творами Євгена Маланюка, які чекають на вас у нашій книгозбірні.


 

четвер, 30 січня 2025 р.

Творець казкових країн.

 Всеволод Нестайко – український письменник, класик сучасної дитячої літератури. Народився майбутній письменник у Бердичеві 30 січня 1930 року.

Коли маленькому Всеволоду було три роки його батько помер і він разом з матір’ю переїхав до Києва. У Києві хлопчина і закінчив школу. Після школи вступив до Київського університету імені Тараса Шевченка на філологічний факультет.

Після навчання працював редактором у багатьох українських журналах. А вже у 1956 році почав завідувати дитячим видавництвом «Веселка». Все своє життя письменник жив і працював у Києві.

Усі твори Всеволода Нестайка наповненні цікавими та повчальними  історіями, комічними ситуаціями та фірмовим гумором автора. Перші оповідання для дітей автор почав друкувати у дитячих журналах.  Перша книжка вийшла друком у 1956 році та називалася «Шурка і Шурко».

Всеволод Нестайко активно писав 50 років і за цей час він видав понад 40 книжок. «Тореадори з Васюківки» – найпопулярніша книга автора, яка принесла йому найбільше визнання за мотивами цієї історію був знятий фільм, який переміг на багатьох міжнародних конкурсах й отримав нагороди.

Твори Всеволода Нестайка перекладені більш ніж 20 мовами світу і це не дивно, адже його книги допомагають виховувати у дітей почуття доброти, справедливості, чесності, дружби і поряд з цим засуджують негативні якості, такі як корисливість, егоїзм, лінощі та інші.

Помер Всеволод Зіновійович 16 серпня 2014 року. 


 

середа, 29 січня 2025 р.

Пам’ятай про Крути

 Щороку , 29 січня в день памяті героїв Крут, українці вшановують пам'ять молодих борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути. Ця битва стала символом героїзму та відданості Українській державі й національній ідеї.

До цієї дати в читальній залі  бібліотеки-філії №8 презентували книжкову виставку «Пам’ятай про Крути». Книги та інформаційні матеріали надають можливість ознайомитися з далекими та трагічно-героїчними сторінками нашої історії.

Подвиг студентської молоді переконує, що свобода і воля України залежать від готовності кожного українця захищати свою Батьківщину.


 

субота, 25 січня 2025 р.

Нові книги в бібліотеці

 Нові книги в бібліотеці – радість для всіх, і бібліотекарів, і для читачів. Адже кожна нова книга – це завжди подія та нове знайомство.

Нещодавно у нашу бібліотеку-філію №8, що на «Шкільному», надійшли  нові видання. Це яскраві видання на будь-який смак. Нові книги вже знайшли свої місця на поличках і з нетерпінням чекають на зустріч зі своїми читачами.

 Запрошуємо всіх любителів книги на ознайомлення з новими надходженнями, щоб стати першими читачами новинок. Художня проза українська та зарубіжна, детективи, романи про кохання, гучні бестселери, – тут розмаїття на будь-який смак!

Сподіваємось, книги вам подарують задоволення від читання. Чекаємо на вас за адресою: Куроп’ятникова, 25.



 

Петро Гулак-Артемовський, класик українського письменства

 

Народився письменник 27 січня 1790р. в м. Городище на Черкащині у родині священика. Отримав ґрунтовну домашню освіту. Закінчив  «курс богословського навчання» в Київській духовній академії, але замість духовної кар’єри обрав світське життя.

Кілька років викладав у приватних пансіонах Бердичева, вчителював у маєтках польських поміщиків на Волині. Водночас займався самоосвітою. У 1817-му переїхав до Харкова, де був зарахований вільним слухачем словесного факультету Харківського університету. Незабаром почав викладати польську мову, історію, географію, статистику.

Викладання стало його покликанням, якому письменник віддавав усі свої сили. Професор, декан, ректор (1841-1849), почесний член (1855) Харківського університету.

Іншим покликанням стало письменство. Спираючись на літературні зразки попередників в українському і світовому байкарстві та на фольклорні традиції, Гулак-Артемовський творив цілком оригінальні, самобутні вірші. Став автором байок, романтичних балад – саме він заклав в українську літературу основи нової байки, дав перші зразки романтичної балади й подав приклад майстерного віршування. Активно друкувався в «Українському віснику» (переклади класиків світової літератури, оригінальні твори різних жанрів). Один із засновників «Українського журналу» (1824-1825).

Помер 13 жовтня 1865-го у Харкові.