пʼятниця, 10 січня 2025 р.

Кіровоградщині – 86

 10 січня 1939 року указом  президії тодішньої влади була cтворена Кіровоградська область, а місто Кірово перейменовано на Кіровоград. До складу Кіровоградської області увійшло 30 районів. Але ще досить тривалий час райони то додавалися, то змінювалися. Лише 1960 року межі  Кіровоградської області остаточно визначилися.

Наша земля має унікальну історико-культурну спадщину. Ця земля – батьківщина чудових, працьовитих  і талановитих людей, творчість яких стала надбанням світової культури. Наш край багатий не тільки талантами, а і родючими, щедрими землями, область має понад 300 родовищ корисних копалин.

Цього святкового дня бажаємо усім нам перемоги, міцного здоров’я,  добробуту, оптимізму і мирного майбуття.


 


 

 

середа, 8 січня 2025 р.

Поет без каменю за душею

 

Василь Симоненко народився 8 січня 1935 р. в селищі Біївці на Полтавщині. Усе дитинство пройшло на селі у важкі воєнні та повоєнні часи.

1952 р. закінчив середню школу і вступив на факультет журналістики Київського університету. Працював у «Черкаській правді», «Молоді Черкащини», «Робітничій газеті».

Писати вірші почав ще в студентські роки, але в умовах прискіпливої радянської цензури друкувався неохоче. Перша прижиттєва збірка Симоненка «Тиша і грім», що вийшла 1962 р., була впливом серця чистого і довірливого юнака, захопленого повівами «хрущовської відлиги». Збірка була схвально сприйнята критикою і читачами. Це єдина збірка, яка була видана за життя автора.

Разом з іншими талановитими представниками української молоді Василь Симоненко бере участь у роботі Клубу творчої молоді, їздить Україною, спілкуючись із ровесниками. Потім поет працює в комісії, що займалася розслідуванням масових розстрілів у катівнях НКВС. Потрапляє під нагляд КДБ. Улітку 1962р. міліціонери заарештували та жорстоко побили його.

Восени 1962р. починає щоденник «Окрайці думок». У 1963 вийшла казка «Цар Плаксій та Лоскотон». Василь Симоненко є автором збірок «Тиша і грім», «Лебеді материнства», «Вино з троянд». Помер він 14 грудня 1963 р. Поет прожив лише 28 років.        

З великими труднощами друзям В. Симоненка вдалося надрукувати його твори: 1964 р. –  «Земне тяжіння», 1965 р. –  збірку новел «Вино з троянд», 1966 р. –  «Поезії», 1981 р. –  «Лебеді материнства».


 

 

субота, 4 січня 2025 р.

Богдан Хмельницький – творець української держави

 Богдан Хмельницький народився 6 січня 1596 року в сім’ї чигиринського підстарости Михайла Хмельницького в селі Суботів поблизу Чигирина.

Спочатку підліток навчався в київській братській школі, після чого вступив в єзуїтський колегіум. Під час навчання в колегіумі Богдан вивчав латинську і польську мови, а також осягав мистецтво риторики.

В юнацькі роки вступив на військову службу. У 1620 р. почалася польсько-турецька війна, у якій брав участь і Богдан Хмельницький. В одному з боїв загинув його батько, а сам Богдан опинився в полоні. Протягом приблизно 2-х років він був у полоні, однак при цьому не втрачав присутності духу. Навіть в таких скрутних обставинах Хмельницький намагався шукати позитивні моменти. Приміром, він вивчив татарську й турецьку мови.

Коли Богдан повернувся додому, його зарахували у реєстрове козацтво. Пізніше Хмельницький взяв участь у морських кампаніях, спрямованих проти турецьких військ. Згодом обіймав посади військового писаря, чигиринського сотника.

У січні 1648 р. Богдан Хмельницький підготував і очолив повстання на Запорозькій Січі, яке поклало початок Національно-визвольній Війні українського народу. Тоді ж був обраний гетьманом України.

 Протягом року здобув блискучі перемоги над польським військами під Жовтими Водами, Корсунем, здійснив похід під Львів і Замостя. В ході Національно-визвольної Б. Хмельницький уперше в історії політичної думки України сформулював ідею створення власної незалежної держави. В умовах ускладнення міжнародної ситуації в березні 1654 р. уклав союзницьку угоду з російським царем. Згодом вніс корективи до зовнішньополітичного курсу Української держави, поклавши в його основу принцип надання пріоритетів союзам з країнами, вороже налаштованими до Польщі: Швецією, Трансільванією, Бранденбургом.

Помер Богдан Хмельницький 27 липня (6 серпня) 1657 р.