четвер, 21 грудня 2023 р.

Марко Вовчок: таємнича зірка.

              

Українське мистецтво та література сповнені загадкових і нерозкритих митців. Їхні життя, творчість і смерть покриті завісою таємниці. Однією з таких постатей є Марія Вілінська, відома під псевдонімом Марко Вовчок. Правда і вигадка настільки міцно сплелися у її біографії, що достовірність деяких фактів ставлять під сумнів і до сьогодні.

Марія Вілінська народилася у 1833 році в Орловській губернії  та етнічно була росіянкою.  У 1845 році дівчина вперше опинилася в Україні –  у Харківському пансіоні шляхетних дівчат. У сімнадцять років одружилася з Опанасом Марковичем. Закоханий у фольклор Опанас передав свою любов до України дружині-росіянці. Марія Вілінська вивчила українську мову, заглибилася у культуру, а в 1857 році написала першу збірку україномовних творів «Народні оповідання». Щоправда, видала її під ім’ям Марко Вовчок, а не Марія Маркович.

Сама Марія цього імені не любила, але реалії середини ХІХ століття змушували єдину українську жінку-письменницю видавати свої твори під чоловічим ім’ям.

Її перші новели швидко набули популярності та викликали обговорення щодо їх авторства. Чимало сучасників вважали, що твори належать Опанасу Марковичу. Проживаючи в 1851 – 1858 рр. у Чернігові, Києві, Немирові на Вінниччині, Марія Олександрівна досконало вивчила життя, культуру, мову українського народу. У 1867 – 1878 рр. вона переклала багато творів з французької, англійської, німецької, польської літератур, зокрема п'ятнадцять романів Жюля Верна.

Історичні повісти та оповідання для дітей ще за життя Марка Вовчка здобули широку популярність. Повість "Маруся" була перекладена кількома європейськими мовами, вона стала улюбленою дитячою книжкою у Франції, відзначена премією французької академії .

Твори Марка Вовчка за її життя з'являються в чеських, болгарських, польських, сербських, словенських перекладах, виходять у Франції, Англії, Німеччині, Італії та інших  європейських країнах.

Щоб спонукати читачів звернути увагу на творчість та життєвий шлях цікавої письменниці, працівники бібліотеки – філії, підготували онлайн вікторину «Чарівниця слова», на яку можна перейти за посиланням:

https://learningapps.org/display?v=pwu7hhv9c23


 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар